Články o požární prevenci

Máte vyčištěný komín?

(Přidáno 28.01.2016)

Nastal podzim a průměrné denní teploty klesly. Ve vyšších oblastech již padal první sníh. A my, aktivujeme své kotle a přitápíme si alespoň večer a po ránu, aby nám nebylo zima od nohou. Jak ale vypadají naše kotle a komíny po létě? Určitě by je měl před zprovozněním prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné.

Přiznejme si upřímně, kdo z nás věří, že kominíci nosí štěstí? Přestože je praktická stránka této pověry již dávno zapomenuta, najde se velká skupina lidí, která když vidí kominíka, si minimálně sáhne na knoflík ­ „co kdyby?“.

A proč vlastně kominíci nosí štěstí? Traduje se, že když se už v počátcích řemesla objevil kominík ve vesnici, znamenalo to pro ni štěstí. Od nevyčištěných komínů vždy vznikalo hodně požárů, a to zejména kvůli sazím. Zvláště ty z tuhých paliv, jako je například dřevo, jsou vysoce hořlavé a pak je k požáru jen krůček. Navíc dobře vymetený komín a táhnoucí kamna opravdu přináší pohodu a klid do domácnosti.

Když kamna dobře netáhnou, je ohroženo teplo domova, vaření, pečení a když přijde kominík a pročistí komín, v kamnech začne praskat dříví a doma zavládne spokojenost.

I když dnes již k topení spíše než tuhá paliva používáme plyn, jídlo ohříváme v mikrovlnné troubě a to, že máme na domě komín, už skoro ani nevnímáme, hasiči by tuto domněnku rychle vyvrátili.

Jak často kontrolovat a čistit komín?

Minimálně jednou do roka by ale měl komín prohlédnout kominík.

Kontrolu, čištění a příp. revizi spalinové cesty by měla provádět odborně způsobilá osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Kontrolou spalinové cesty se rozumí posouzení konstrukčního provedení spalinové cesty včetně připojení spotřebiče paliv, posouzení provozuschopnosti komína, posouzení přístupu ke komínu, posouzení stavebně technického stavu spalinové cesty a zajištění požární bezpečnosti stavby.

Čištěním spalinové cesty se provádí odstraňováním pevných usazenin ve spalinové cestě. Pokud není možné dehtové usazeniny odstranit z průduchů jinak, tak se smí použít způsob tzv. vypalování komína. Tuto činnost provádí pouze držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví a činnost je nutné nejméně 5 pracovních dnů před zahájením nahlásit příslušného HZS kraje.

Co mohu zkontrolovat sám?

• Je kouřovod řádně upevněn?

• Není spotřebič nebo kouřovod propálený?

• Fungují uzávěry komínových dvířek?

• Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?

• Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?

• Je komín celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý?

• Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od tepelného zdroje, příp. je použita tepelná a nehořlavá izolace?

Co dělat, když začne v komíně hořet?

Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

Jak podchytit požár včas?

Základem požární bezpečnosti je dodržování bezpečnostních pravidel a opatření, které omezují riziko vzniku požáru v domácnostech. Každý vlastník objektu by měl pečovat o řádný technický stav stavby a jejich technických zařízení. Ke včasnému zjištění vzniklého požáru je dobré si domácnost vybavit autonomními hlásiči požáru a detektory plynu. K dnes již nezbytným pomůckám domácností patří prostředky pro hašení, jako jsou přenosné hasicí přístroje a spreje.

Zpracoval: F. Knitl preventista SDH Modletice.

(zdroj: prevence HZS ČR).

Foto k článku

Hořící komín