Články o požární prevenci

Chodci,pozor.Reflexní prvky jsou povinné

(Přidáno 11.01.2018)

Vzhledem k tomu kolik potkávám v tomto období na silnicích kolem naší obce chodců za tmy neviditelných!!!!! nutí mě to k sepsání tohoto článku...
Na základě novely zákona o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb., která vešla v platnost 20.2.2016, musí chodci nosit reflexní prvky za snížené viditelnosti, pokud se pohybují mimo obec po krajnici nebo na okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením.
Reflexní prvky budou pro chodce povinné nejen v noci, ale také za šera nebo v mlze. Chodci nemusí nosit reflexní vesty, stačí kvalitní doplněk z reflexního materiálu výrazné barvy (např. žlutá, světle zelená), který je viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu.
Ministerstvo dopravy chodcům doporučuje využívat reflexní pásek na noze nebo ruce směrem do vozovky. V ideálním případě by se takový pásek měl objevit na obou končetinách. Tyto pásky je možné sehnat v prodejnách sportovních potřeb nebo v klasických supermarketech, jejich cena se pohybuje kolem 30 korun.
Test časopisu Svět motorů dokázal, že i s tímto levným řešením je chodec mnohem lépe vidět než nijak neosvětlený. Ministerstvo dopravy k tomu dodává, že zatímco chodce v černém oblečení řidič vidí ve tmě jen na vzdálenost 18 metrů, při využití reflexního prvku jej může rozeznat už na 200 metrů. Díky tomu má šofér více času na chodce zareagovat a vyhnout se mu.
Řešením jsou i výrazné reflexní prvky, které jsou součástí oblečení (případně batohu, tašky). Naopak baterka nebo jiný zdroj světla z hlediska platné legislativy podle Petra Vomáčky z Ústředního automotoklubu ČR nestačí.
Chodcům, kteří reflexní prvky mimo obec za tmy neoblečou, hrozí v blokovém řízení pokuta až ve výši 2.000 korun, ve správním řízení zaplatí 1.500 až 2.500 korun.
Zpracoval Fr. Knitl (preventista SDH).
Zdroj: auto.cz, besip.

Foto k článku

Zpět na seznam článků