Reportáže

Pohár starosty

Datum konání: 01.09.2007
Místo konání: Modletice

VI. ročník Modletického poháru v požárním sportu

Páteční odpoledne před první sobotou v září znamená pro modletické hasiče už několik let stejný rituál. Sraz u hasičské garáže a zde začíná příprava na každoroční soutěž v požárním útoku. Ne ale pro úplně všechny. Najdou se i tací, kteří stojí u kamen a připravují padesátilitrový hrnec plný guláše. Tím kuchařem je také tradičně Pavel Žáček a s ním jeho několik pomocníků. Ti zpracují mimo jiné přes šestnáct kilo prvotřídního hovězího masa, asi patnáct kilo cibule, několik kostek sádla, pár kilo klobásek a k nim i dvě misky červených kápií. Výsledek? Plný hrnec takzvaného „kotlíkového guláše“
Mezitím na louce pod hasičskou garáží probíhá stavba největšího stanu v okolí, k němu i stanu menšího a příprava všeho nutného k uskutečnění hasičské soutěže.
A den D je tady. Sobota ráno, sedmá hodina ranní. To se všichni schází u garáže a vyvrcholí zde poslední přípravy k soutěži. Zhruba po desáté hodině se pomalu začínají sjíždět první účastníci. Postupně přijedou týmy z Radějovic, Říčan a Popoviček. Po registraci soutěžních družstev vše pomalu spěje ke slavnostnímu nástupu. Na něm jsou všichni účastníci, včetně pana Františka Pokorného, místostarosty OSH Praha – východ přivítáni moderátorem celého dne Jiřím Szalaiem Sádlem, který předává slovo starostovi SDH Modletice Luboši Škábovi. Po uvítání přichází k prvnímu slavnostnímu okamžiku sobotního dne. Je poprvé veřejně představena vlajka, která byla na zakázku vyrobena a sborem zakoupena k příležitosti letošního kulatého výročí modletických hasičů.
Soutěž začíná. Na řadě jsou pokusy mužů. Soutěží mužstva Radějovic, Popoviček, Říčan a domácích. Po osmi soutěžních pokusech, netradičně všech platných, jsou u týmů na výsledkové tabuli napsána čísla: 1 Modletice, 2 Říčany, 3 Popovičky, 4 Radějovice. Naše mužstvo tuším předvedlo svým prvním pokusem nejrychlejší čas, kterého kdy na soutěži dosáhlo. Druhým pokusem měli našlápnuto k času ještě minimálně o dvě tři vteřiny lepšímu, ovšem drobné pochybení na rozdělovači atak ještě lepšího času zhatilo.
Za asistence hlavního rozhodčího, pana Petra Provazníka a jeho pomocníků je zkrácena soutěžní trať a na řadu přijdou pokusy žen. Přestávku mezi pokusy mužů a žen vyplňují ukázkou výrobků firmy Husqvarna pracovníci firmy Nobur, sídlící už ne v katastru naší obce, ale v obci Hlubočinka. Předvedeny byly zahradní traktory a bylo umožněno zájemcům svézt se na těchto strojích.
Trať připravena a družstva žen z Popoviček, Říčan a domácích začínají své pokusy. Rivalita mezi těmito týmy dávala tušit napínavé souboje. Po změnách v našem mužstvu žen, ke kterým došlo, byla z našich žen na rozdíl od naprosto klidných žen z Popoviček cítit opravdová nervozita. První pokus našich ale ukázal, že nervozita opadla a naše holky prodají to, co poctivě společně natrénovaly. Ještě nikdy se jim také nestalo, že po prvním pokusu a druhých pokusech ostatních týmů nastupovaly ke svému druhému startu s naprostou jistotou, že vyhrají. Nikdo totiž jejich čas z prvního kola nepřekonal. Startovní tabule tedy hlásí: 1 Modletice, 2 Popovičky, 3 Říčany.
Dochází k druhé úpravě délky tratě, aby byla připravena pro dvě družstva z Popoviček a to starší a mladší žáky. Ta bojují pouze s časem. První jdou na řadu mladší špunti, kteří opět vzbuzují obdiv diváků a přináší úsměv na rty při pohledu na jejich velkou snahu uspět co nejlépe. U pokusů těch starších už je vidět, že mají natrénováno více a dokázali atakovat hranici třiceti vteřin.
Po všech soutěžních pokusech následovala ukázka pokusu požárního útoku s historickou „šestnáctkou“ z roku 1963, která je ve vlastnictví našeho sboru, ale byla zapůjčena hasičům do Čenětic, kteří ji zrestaurovali a zprovoznili. Bylo zajímavé porovnání stříkačky historické a těch současných.
Soutěž skončila a před všemi je slavnostní nástup. Vzhledem ke skutečnosti, že rokem založení hasičů v Modleticích je letopočet 1892, a to znamená, že v letošním roce náš sbor slaví 115 let od svého založení. Proto i nástup byl slavnostnějšího rázu než obvykle. Moderátorem celého dne byli všichni seznámeni se stručnou historií i současností našeho sboru. Poté bylo slovo předáno slovo panu Pokornému, který jménem Okresního sdružení předal ocenění pro naše SDH. Tím byl diplom a medaile za příkladnou práci udělené Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska OSH PV.
Po této slavnostní ceremonii následovalo předání cen a pohárů s diplomy pro účastníky dnešního soutěžního dne. Dále následovalo focení týmů a celý soutěžní hasičský den byl ukončen. Poté se většina účastníků i diváků přesunula do stanu k zábavě, jídlu a pití doprovázenému modletickou kapelou Pod altánem. Zábava zde pokračovala až do pozdních nočních hodin.
Neděle 10 hodin. Velká parta hasičů i nehasičů se schází ve stanu, posnídají česnečku a začínají uklízet vše, co v pátek postavili a připravili. K obědu pojí zbytek guláše a nějaký ten páreček a klobásku. Chvíli posedí v hasičárně a unavení, ale spokojení se rozchází domů.
Akce skončila a 6.září 2008 věříme, že se opět uskuteční další ročník soutěže a cestu na louku pod hasičárnou si najde víc modleťáků, než tomu bylo v letošním roce.
Jiří Olmr, jednatel SDH Modletice.
fota na www.wert.rajce.net

Vybrat jinou reportáž | Přejít na celý seznam soutěží